West Holmes

District Tournament Will Be Tough Test For Knights Six Qualifiers

By: Bret Curren

West Holmes High School wrestlers Thane Kaufman, Josiah Allison, Cody Woods, Cole Woods, Michael Kashuba, and Alex Walker will face stiff competition Friday and Saturday, February 26 and 27 at the ‘2016 Ohio High School Athletic Association DII East/Central District Championship Tournement’ being held at Claymont High School near Uhrichsville, Ohio.

A top-4 finish in the district tournament moves the wrestler on to the “big dance” of Ohio high school wrestling – the ‘79th O.H.S.A.A. DII State Championship Tournament’, schedule March 3 – 5 at Value City Arena at the Schottenstein Center on the campus of The Ohio State University in Columbus, Ohio.


Here is a preview of the Knights district qualifier’s:

WEST HOLMES KNIGHTS DISTRICT QUALIFIERS AND ALTERNATES

106 lbs. – Thane Kaufman (Soph., 36 – 7, ’16 Sectional Runner-Up, ’16 and ’15 District Qualifier)

120 lbs. – Harley Batdorf (Soph., 13 – 21, ’16 Sectional 5th Place, ’16 District Alternate)

126 lbs. – Josiah Allison (Sr., 37 – 12, ’16 Sectional Runner-Up, ’16 District Qualifier)

132 lbs. – Cody Woods (Jr., 28 – 17, ’16 Sectional 4th Place, ’16 and ’14 District Qualifier)

138 lbs. – Cole Woods (Sr., 44 – 3, ’16 Sectional Champion. ’16, ’15, and ’14 District Qualifier, ’15, ’14, and ’13 State Qualifier, ’15 and ’14 State Placer – 8th @ 126 in ’15, 2nd @ 120 in ’14. NOTE: Looking to become schools fourth 4-time state qualifier)

160 lbs. – Michael Kashuba (Sr., 28 – 15, ’16 Sectional 3rd Place, ’16 District Qualifier)

195 lbs. – Alex Walker (Jr., 25 – 17, ’16 Sectional 4th Place, ’16 District Qualifier)

220 lbs. – Damon Harris (Sr., 29 – 17, ’16 Sectional 5th Place. ’16 and ‘14 District Alternate, ’15 District Qualifier)

WEST HOLMES KNIGHTS DISTRICT BRACKETS

(Championship Round of 16)

106 lbs.
Ben Pasiuk (Fr., Carrollton, 43 – 3) –vs- Johnathan Buxton (Jr., Columbus Independence, 20 – 15)
Dalton Burcher (Fr., Gnadenhutten Indian Valley, 41 – 5) –vs- Elijah Ross (Soph., Vincent Warren, 21 – 10)
Thane Kaufman (Soph., Millersburg West Holmes, 36 – 7) –vs- Mason Hamric (Soph., McArthur Vinton County, 26 – 11)
Dillon Athey (Soph., Newark Licking Valley, 21 – 17) –vs- Cameron Hurt (Fr., Delaware Buckeye Valley, 31 – 12)
Caleb Greenlee (Soph., Gallipolis Gallia Academy, 41 – 5) –vs- Rann Zimmer (Soph., Warsaw River View, 27 – 15)
Terry Gatrell (Fr., Cambridge, 38 – 11) –vs- Donnie Allen (Soph., Hebron Lakewood, 25 – 11)
Abe Frizzell (Soph., Byesville Meadowbrook, 42 – 6) –vs- Raashad Strickland (Fr., Whitehall Whitehall-Yearling, 20 – 13)
Caden Clouse (Fr., Thornville Sheridan, 26 – 16) –vs- Tim Young (Jr., Steubenville, 38 – 4)

126 lbs.
Holden Macy (Jr., The Plains Athens, 30 – 5) –vs- Tyler Hartless (Fr., Newark Licking Valley, 32 – 14)
Mitchell Giffen (Sr., Gnadenhutten Indian Valley, 36 – 11) –vs- Tyliq Stewart (Jr., Whitehall Whitehall-Yearling, 37 – 5)
Josiah Allison (Sr., Millersburg West Holmes, 37 – 12) –vs- Ben Kring (Sr., Columbus Bishop Watterson, 40 – 9)
Brandon Queen (Soph., Jackson, 28 – 8) –vs- Justin Shaw (Soph., Carrollton, 43 – 7)
Tariq Wilson (Sr., Steubenville, 40 – 0) –vs- Jordan Anthony (Sr., Delaware Buckeye Valley, 28 – 16)
Liam Keller (Fr., Vincent Warren, 31 – 15) –vs- Chandler Golec (Soph., Uhrichsville Claymont, 14 – 5)
Austin Ratliff (Sr., New Lexington, 27 – 7) –vs- Logan Ball (Jr., Cambridge, 37 – 10)
Dustin Martsolf (Sr., Lisbon Beaver Local, 30 – 10) –vs- Mitchell Miracle (Fr., Caledonia River Valley, 38 – 10)

132 lbs.
Tamagen Shiferaw (Jr., Whitehall Whitehall-Yearling, 36 – 8) –vs- Cody Woods (Jr., Millersburg West Holmes, 28 – 17)
Austin Wolcott (Jr., Thornville Sheridan, 34 – 13) –vs- Isaac Hager (Jr., McConnelsville Morgan, 37 – 7)
Andrew Spicer (Sr., New Lexington, 40 – 6) –vs- Sean Dudgeon (Jr., Marengo Highland, 33 – 8)
Louis Dytko (Soph., Columbus St. Francis DeSales, 27 – 14) –vs- Jashon Hubbard (Soph., Steubenville, 21 – 2)
Lane Peters (Sr., Uhrichsville Claymont, 11 – 3) –vs- Devin Macy (Soph., The Plains Athens, 21 – 16)
Zak Welsh (Jr., Columbus Bexley, 31 – 8) –vs- Daniel Hague (Sr., Wintersville Indian Creek, 37 – 11)
Josh Heinmiller (Sr., Columbus Bishop Hartley, 26 – 15) –vs- Beau Smith (Fr., Lisbon Beaver Local, 30 – 12)
Tristian Haley (Soph., Granville, 34 – 15) –vs- Gabe Gibson (Sr., Carroll Bloom-Carroll, 35 – 7)

138 lbs.
Adam Shaw (Jr., Carrollton, 38 – 2) –vs- Cameron Stout (Jr., London, 26 – 13)
Tyler Hicks (Jr., New Lexington, 31 – 11) –vs- Miles Mazik (Jr., Wintersville Indian Creek, 46 – 2)
Heath Karr (Sr., McArthur Vinton County, 29 – 9) –vs- Anthony Rice (Fr., Steubenville, 28 – 13)
Hayden Bullard (Sr., Johnstown-Monroe, 42 – 9) –vs- Michael Thompson (Sr., Whitehall Whitehall-Yearling, 35 – 11)
Cortez Gainey (Sr., The Plains Athens, 35 – 7) –vs- Therron Stocker (Soph., Gnadenhutten Indian Valley, 34 – 13)
Collin Golden (Jr., Columbus St. Francis DeSales, 27 – 11) –vs- Jake Martinez (Jr., Newark Licking Valley, 44 – 5)
Perrin Ruff (Jr., Columbus Bexley, 35 – 12) –vs- Maxx Peters (Soph., Uhrichsville Claymont, 23 – 10)
Ethan Miller (Soph., Lancaster Fairfield Union, 23 – 21) –vs- Cole Woods (Sr., Millersburg West Holmes, 44 – 3)

160 lbs.
Robert Johnston (Sr., Lisbon Beaver Local, 11 – 4) –vs- Todd Westover (Sr., Delaware Buckeye Valley, 15 – 20)
Corban West (Soph., New Lexington, 27 – 14) –vs- Brenton Miller (Jr., Carrollton, 31 – 9)
Hunter Jacks (Jr., Gallipolis Gallia Academy, 35 – 12) –vs- Ethan Fout (Sr., Newark Licking Valley, 17 – 2)
Clayton Jackson (Sr., Duncan Falls Philo, 14 – 19) –vs- Zach Bowman (Sr., Columbus Bishop Hartley, 33 – 8)
Ashton Eyler (Soph., Uhrichsville Claymont, 9 – 2) –vs- Tyler Storms (Sr., Jackson, 25 – 13)
Michael Kashuba (Sr., Millersburg West Holmes, 28 – 14) –vs- Alex Poling (Jr., Hebron Lakewood, 26 – 15)
Brody Bookless (Jr., Warsaw River View, 20 – 13) –vs- Greg Perez (Jr., Caledonia River Valley, 28 – 20)
Bailey Jenkins (Sr., Byesville Meadowbrook, 40 – 7) –vs- Michael Jude (Jr., Lancaster Fairfield Union, 36 – 4)

195 lbs.
Tim Albertson (Sr., Steubenville, 29 – 9) –vs- Chase Sigman (Soph., Johnstown-Monroe, 21 – 13)
Keith Griffin (Sr., Caledonia River Valley, 41 – 12) –vs- Anthony Sipple (Sr., Gallipolis Gallia Academy, 39 – 10)
Jaylen Hatton (Jr., Columbus Bexley, 33 – 7) –vs- Dylan Wright (Sr., New Lexington, 28 – 19)
Alex Walker (Jr., Millersburg West Holmes, 25 – 17) –vs- Zach Baker (Jr., Marengo Highland, 41 – 5)
Robert Marquez (Jr., Columbus Hamilton Township, 40 – 8) –vs- Nick Erslan (Fr., Chillicothe, 13 – 15)
Chad Mays (Soph., Lisbon Beaver Local, 22 – 16) –vs- Alex Eckels (Jr., Granville, 27 – 14)
Xavier Barrow (Sr., New Philadelphia, 40 – 3) –vs- Blake Linard (Soph., Uhrichsville Claymont, 9 – 9)
Chaz Hicks (Sr., Columbus Centennial, 20 – 15) –vs- Owen Loughman (Fr., Thornville Sheridan, 34 – 11)

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top