Malone University Athletics

70 student-athletes represent Malone on Great Midwest Academic All-Conference Team

A total of 70 Malone University student-athletes were recognized when the Great Midwest Athletic Conference recently announced its 2016-17 Academic All-Conference Team.

To earn the distinction, the student-athlete’s grade point average must be a minimum of 3.30 based on the 4.0 system, the GPA shall be cumulative for the student-athlete’s entire collegiate career, and the student-athlete must have reached sophomore athletic and academic standing while completing at least one full academic year at the nominating institution.

“These 70 Pioneer student-athletes are to be commended for their efforts to keep up with the fast-paced life of being a college student-athlete,” Malone athletic director Charlie Grimes said. “Balancing the high demands of practices and competitions as well as the rigors of full-time academic pursuits is no easy task. As coaches and administrators we are very appreciative of the hard work our student-athletes put forth and are very proud of all that the department accomplished both in the classrooms and in finishing second in the Great Midwest Presidents’ Cup race in our first year as members. We praise these highest performers and will continue to celebrate their growth and development as responsible and diligent members of the Malone community.”

Women’s track and field was the most represented Pioneer team with a total of 13 athletes receiving Academic All-Conference honors. Football had the highest number of recipients among Malone’s men’s teams with a total of 12 student-athletes who were recognized.

 

Great Midwest All-Academic Team

Baseball

Cody Ballay, Junior
Exercise Science
Erie, Pa./McDowell

Roscoe Blackburn, R-Junior
Sport Management
Worthington, Ohio/Thomas Worthington

Keanan Locke, Graduate Student
Masters, Business Admin.
Minerva, Ohio/Minerva

Matt Noel, Sophomore
Exercise Science
Tallmadge, Ohio/Tallmadge

Chandler Stahl, Sophomore
Communication Arts
Akron, Ohio/Manchester

Ed Williams, Junior
Business Admin. & Accounting
Medina, Ohio/Medina Highland

Clyde Yoder, Sophomore
Business Admin.
Berlin, Ohio/Hiland

Jordan Yoder, Junior
Business Admin. & Accounting
Berlin, Ohio/Hiland

Softball

Ashley Beck, Junior
Business Admin. & Accounting
Massillon, Ohio/Perry

Taylor Lauer, Sophomore
Nursing
anton, Ohio/GlenOak

Hannah Ramirez, Senior
Exercise Science
Monrovia, Calif./Monrovia Christian

Caley Ritts, Sophomore
Biology
Burgettstown, Pa./Burgettstown

Men’s Golf

Kyle Barnett, Junior
Business Administration
Grove City, Ohio/Teays Valley

Chris Koza, Junior
Business Admin. & Accounting
Tallmadge, Ohio/Tallmadge

Vincent Leone, Sophomore
Communication Arts
Canfield, Ohio/Canfield

Cale Pozderac, Sophomore
Business Admin. & Accounting
Carrollton, Ohio/Carrollton

Ryan Sikora, Sophomore
Business Admin. & Finance
Avon, Ohio/Avon

Women’s Golf

Kaitlyn Brant, Senior
Exercise Science
Van Wert, Ohio/Lincolnview

Mikayla Johnson, Senior
Intervention Specialist/Education
Strasburg, Ohio/Strasburg-Franklin

Deidra Sauernheimer, Junior
Early Childhood Education
Strasburg, Ohio/Strasburg-Franklin

Football

Matt Blasiole, Junior
Business Admin. & Accounting
Uniontown, Ohio/Lake

Austin Cary*, Senior
Biology
Loudonville, Ohio/Loudonville

Blake Cary, Sophomore
Nursing
Loudonville, Ohio/Loudonville

Colton Hale*, Senior
Business Admin. & Marketing
Centerville, Ohio/Centerville

Chris Henke, Senior
Business Admin.
Cincinnati, Ohio/Moeller

Tyler Howell*, Sophomore
English
North Canton, Ohio/Hoover

John Iacucci*, R-Sophomore
Social Work
North Chili, N.Y./Churchville-Chili

Marcus Moeller, R-Sophomore
Business Admin. & Marketing
Denmark

JC Pawlyk, Senior
Health & Physical Education
Canal Fulton, Ohio/Northwest

Drew Shreve, R-Sophomore
Middle Childhood Education
Mogadore, Ohio/Lake

Ryan Weber, Junior
Zoo & Wildlife Biology
Butler, Ohio/Loudonville

Jonathon Zimmerly*, R-Junior
Chemistry
Sterling, Ohio/Norwayne

Men’s Cross Country/Track & Field

Brett Cortelletti, Sophomore
Integrated Language Arts
Ontario, Ohio/Ontario

Andrew Currier, Sophomore
Communication Arts
Fredericktown, Ohio/Fredericktown

George McCartney, Sophomore
Business Admin. & Marketing
Toledo, Ohio/Toledo Central Catholic

Dan Price, Senior
Exercise Science
Kendall, N.Y./Kendall

Chad Sanner, Junior
Bible & Theology
Uniontown, Ohio/Green

Lorne Strausbaugh, Senior
Exercise Science
Fostoria, Ohio/Elmwood

Scott Whitaker, Graduate Student
Masters, Business Admin.
Pittsburgh, Pa./Trinity Christian

Women’s Cross Country/Track & Field

Hannah Campbell, Junior
Nursing
Waldo, Ohio/River Valley

Taryn Chapman, Junior
Exercise Science
Mount Gilead, Ohio/Mount Gilead

Katie Grimes, Sophomore
Early Childhood Education
Canton, Ohio/Heritage Christian

Mackie Keller, Senior
Chemistry
Dayton, Ohio/Oakwood

Ashley Krieger, Sophomore
Exercise Science
Cuyahoga Falls, Ohio/Cuyahoga Falls

Emily Luli, Senior
Business Admin. & Marketing
Atwater, Ohio/Waterloo

Erin Moomaw, Junior
Exercise Science
Wooster, Ohio/Smithville

Emily O’Dell, Senior
Middle Childhood Education
Geneva, Ohio/Geneva

Erika Rector, Senior
Nursing
Green, Ohio/Green

Jade Smith, Junior
Accounting
Uniontown, Ohio/Lake

Hannah Thompson, Sophomore
Exercise Science
Canton, Ohio/GlenOak

Laura Tweedie, Junior
Biochemistry
Uniontown, Ohio/Lake

Kelsey Veldhuizen, Junior
Biology
North Canton, OH/Hoover

Men’s Basketball

Brandon Bapst, Senior
Business Admin., Computer Science
Grove City, Ohio/Grove City

Mitchell Spotleson, Junior
Middle Childhood Education
Uniontown, Ohio/Lake

Women’s Basketball

Rachel Goddard, Senior
Psychology
Wadsworth, Ohio/Wadsworth

Naomi Grandison, Sophomore
Communication Arts
West Chester, Ohio/Cincinnati Hills Chr. Acad.

Natalie Nickol, Senior
Early Childhood Education
Millersburg, Ohio/Hiland

Alaina Schwarz, Senior
Exercise Science
Fort Wayne, Ind./Northrop

Mackenzie Storlie, Senior
Early Childhood Education
Louisville, Ohio/Louisville

Chrissie Vaughan, Sophomore
Business Admin. & Marketing
Stow, Ohio/Stow

Men’s Soccer

Nick Astalos, Senior
Business Admin., Sport Mgmt.
Bainbridge, Ohio/Kenston

Kurt Moore, Senior
Nursing
Burbank, Ohio/Norwayne

Brock Venman, Junior
Exercise Science
Mentor, Ohio/Mentor

Women’s Soccer

Annie Boyle, Sophomore
Psychology
Ravenna, Ohio/Rootstown

Danielle Giles, Sophomore
Exercise Science
North Royalton, Ohio/North Royalton

Christine Najjar, Senior
Business Admin.
Richfield, Ohio/CVCA

Volleyball

Mallory Adams, Sophomore
Early Childhood Education
Medina, Ohio/Highland

Maggie Hamrock, Sophomore
Mathematics
Hilliard, Ohio/Bishop Watterson

Haley Kool, Senior
Business Admin. & Finance
San Clemente, Calif./San Clemente

Lynsey Trusty, Senior
Early Childhood Education
Sycamore, Ohio/Mohawk

*Indicates that athlete also participated in men’s track & field

 

To view the entire list of Great Midwest All-Academic honorees, click here.

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top